Rakša Bandhan - Rakhi

Raksha Bandhan je hinduistický festival, ktorý oslavuje lásku a náklonnosť medzi bratmi a sestrami. Oslavuje taktiež akýkoľvek "bratsko-sesterský" vzťah lásky a ochrany medzi mužmi a ženami, ktorí ani nemusia byť príbuznými. V mnohých častiach Indie sa nazýva "Rakhi Purnima", alebo jednoducho Rakhi. Festival oslavujú hinduisti, džainisti a mnoho sikhov v Indii, na Mauríciu, v Nepále, v niektorých častiach Pakistanu a je obľúbený medzi ľuďmi indického pôvodu po celom svete. Festival pripadá na spln hinduistického mesiaca Shravana.
Nedeľa 10. augusta 2014 
Nedeľa 29. augusta 2015
Štvrtok 18. augusta 2016

So starovekým festivalom Raksha Bandhan (jeho pôvod siaha až 6000 rokov späť) je spojených mnoho mýtov a historických legiend. Napríklad rádžputské kráľovné mali vo zvyku posielať náramky Rakhi susedným panovníkom ako dôkaz bratstva. Na Raksha Bandhan sestry uväzujú Rakhi (posvätnú niť) na zápästie svojho brata. Symbolizuje to lásku a modlitby sestry za blaho svojho brata a pre brata celoživotný sľub, že bude sestru ochraňovať. Súčasťou tradície sú aj darčeky, najmä sladkosti alebo sušené ovocie. 

 

JANA GANA MANA

Indická hymna je pieseň Jana Gana Mana (Si vládcom myslí celého ľudu). Autorom hudby i textu je indický básnik a príležitostný skladateľ Rabíndranáth Thákur, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru, ktorý je tiež autorom bengálskej hymny. Pôvodne išlo o hymnu Indického národného kongresu v roku 1911. Za indickú národnú hymnu bola vyhlásená 24. januára 1950. Plná verzia hymny trvá 52 sekúnd.
(zdroj: wikipedia)

Jana-gaṇa-mana adhināyaka jaya he
Bhārata bhāgya vidhātā
Pañjāba Sindhu Gujarāṭa Marāṭhā
Drāviḍa Utkala Baṅga
Vindhya Himāchala Yamunā Gaṅgā
Uchhala jaladhi taraṅga
Tava śubha nāme jāge
Tava śubha āśhiṣa māge
Gāhe tava jaya gāthā
Jana gaṇa maṅgala dhāyaka jaya he
Bhārata bhāgya vidhāta
Jaya he, jaya he, jaya he
Jaya jaya jaya, jaya he.


A toto je najmilšie zaspievaná indická hymna na svete :-)

 

BANDHINI

Bandhini (bandhani, bandhej, ...) je štýl batikovania látok používaný hlavne v štátoch Rajastan a Gujarat. Názov je odvodený zo slova banda (viazať) v Sanskrite. Bandhini znamená viazanie a farbenie kusov bavlnenej alebo hodvábnej látky. Hlavné používané farby sú žltá, zelená, červená a čierna a výsledkom batikovania sú rôzne symboly ako bodky, štvorce, vlnky a pruhy. Látky sú farbené prírodnými alebo umelými farbami. V Indii je to veľmi obľúbený štýl a je stále populárnejší.


(zdroj: wikipedia)

INDIRA GÁNDHIOVÁ

(* 19. november 1917 – † 31. október 1984)
Indira Prijadaršini Gándhiová rodená Nehrú

Narodila sa ako jediné dieťa indického predsedu vlády Džaváharlála Nehrúa a jeho manželky Kamaly. Jej starý otec Motilal bol právnikom. Ich dom bol centrom politického diania, preto sa k politike dostala už ako 3 či 4 ročná. Jedným z častých návštevníkov otcovej rezidencie bol aj Maháthma Gándhí.
Študovala na univerzite v Pune a potom ju poslali do Shantiniketanu. Tu sa naučila viesť veľmi prísny a vysoko disciplinovaný život. Odtiaľ ju poslali študovať do Švajčiarska a potom do Anglicka na univerzitu v Oxforde, ale nikde nezískala vysokoškolský titul.
Po matkinej smrti v roku 1936 zastávala miesto hostiteľky v otcovom dome a cestovala s ním navštevovať dôležité politické osobnosti. V roku 1938 vstúpila do Indickej národnej strany, a onedlho potom sa vydala za novinára a politika Feroza Gándhiho, ktorému porodila dvoch synov (Sandžaja a Rádžíva), no neskôr s manželom nežila. Jej manžel zomrel v roku 1960 na následky druhého srdcového infarktu, štyri roky po ňom (1964) zomrel aj jej otec, v roku 1976 zomrel jej prvý syn Sandžaj pri havárii lietadla, ktoré sám riadil. 31. októbra 1984 bola zastrelená dvomi Sikhskými členmi jej ochranky. Ďeň úmrtia Indiri Ghándiovej je v Indii sviatkom na jej počesť a pamiatku. Jej syn Rádžív Ratna Gándhi zložil len pár hodín po jej smrti prísahu a uspel ako ministerský predseda. V roku 1991 sa stal obeťou atentátu.

Indira Gándhiová patrila medzi najvýznamnejších politických lídrov modernej indickej histórie a svoj život zasvätila pokroku vo svojej krajine zmietanej obrovskými problémami a náročnými úlohami, ktoré sa snažila riešiť. Za jej vlády, v roku 1971, India vyslala svoj prvý satelit do vesmíru a v oblasti ekonomiky sa stala krajinou, ktorá mala jednu z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomík vo svete.

(zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/Indira_Gandhiova)

Z vlastnej skúsenosti môžem doporučiť knihu od Javiera Mora Červené sárí. Jej obsah síce nebol autorizovaný rodinou Gándhíovcov, dej je ale veľmi pekne spracovaný z pohľadu Indirinej nevesty Sonie a dokázal uchvátiť aj takého apolitického človeka ako som ja. Z ľudského hľadiska ... ako človeka, ženu, matku...CHHATH PUJA

19.11.2012

Chhath Puja (čhath púdža) je starodávny hinduistický festival a jediný védický festival zasvätený hinduistickému bohu Slnka, ktorým je Surya. Púdža alebo obrad uctievania sa vykonáva ako vďaka za udržiavanie života na Zemi a zároveň vypočutie určitých prosieb. Slnko, považované za zdroj energie a životnej sily, je počas festivalu uctievané, aby dopomohlo dobrému životu, blahobytu a pokroku. Hinduizmus verí, že uctievanie Slnka môže vyliečiť mnoho chorôb a pomôže zabezpečiť dlhý a úspešný život členom rodiny a priateľom. Rituály sú prísne a dodržiavané počas štyroch dní. Pozostávajú zo svätého kúpeľa, pôstu, zdržanie sa pitia vody (Vratta), dlhého státia vo vode a núkania obety vychádzajúcemu a zapadajúcemu Slnku.  (zdroj: wikipedia)


Pieseň Slnku: http://www.youtube.com/watch?v=s2e6ltIlNt

KURTA PAJAMATvorí dôležitú súčasť indického pánskeho šatníka. Pozostáva z dlhej košele (kurta) siahajúcej až po kolená a voľných nohavíc (pajama alebo pyjama). Nosí sa ako pri formálnych príležitostiach i každodenné, hoci niektorí Indovia ho nosia len na spanie. Slovo pyžamo (pyjama) sa do anglického slovníka dostalo z urdštiny a hindštiny, hoci pôvodom je perzské slovo "payjama", ktoré znamená "odev na nohy". Vďaka britskej kolonizácii sa toto slovo ako aj odev dostalo do všetkých kútov sveta. V Indii nosí naškrobené biele kurta pyžamo mnoho politikov. Bežný ľudia si ho obliekajú počas festivalov, sviatkov a pri zvláštnych príležitostiach ako Holi, náboženské ceremónie atd.
(zdroj: www.iloveindia.com)

VZOR PAISLEY

Vzor paisley je bohato zdobený, kvapkový a do špičky vybiehajúci kvetinový motív, ktorý má predlohu najskôr v listoch indického druhu figovníka alebo mangovníka. Vzor pochádza pravdepodobne z Perzie, kde bol používaný už od stredoveku, a prostredníctvom Mogulov sa zrejme dostal do Indie. Iné zdroje popisujú tento vzor ako stvárnenie vegetačnej špičky datľovej palmy, ktorú poznali už starí Babylončania. V ázijskom umení bol tento symbol stále pozmeňovaný.

 
Aj kašmírové šály boli zdobené abstrahovaným kvetinovým motívom. Prostredníctvom vojakov Britského impéria sa okolo roku 1900 dostali z Indie do Škótska a našli si mnoho obdivovateľov, medzi nimi aj kráľovnú Viktóriu. V textilnom meste Paisley v blízkosti Glasgowa sa tento vzor ujal a začali sa tu vyrábať vlastné kašmírové šály, ktoré boli týmto nezvyčajným vzorom potlačené alebo utkané. Práve tomuto mestu vďačí vzor paisley za svoje meno. Dodnes ním je zdobené množstvo textílií.


 (zdroj: www.pashmina-original.sk, wikipedia)